Alergia na sierść kota dotyka nawet jedną piątą światowej populacji, a częstość jej występowania regularnie rośnie. Pozostaje przy tym jednym z klinicznie najistotniejszych uczuleń, będąc czynnikiem ryzyka rozwoju astmy, w tym astmy ciężkiej o całorocznych objawach. Leczenie alergii na kota, zarówno przy użyciu leków objawowych, jak i immunoterapii alergenowej, pozostaje problematyczne i często przynosi ograniczone efekty, podobnie jak utrudnione unikanie alergenu. Jedną z alternatywnych metod postępowania z tym problemem, jest coraz częściej omawiana w neutralizacja głównego kociego alergenu Fel d1. Od lat prowadzone są badania nad „szczepionkami”, które po podaniu zwierzęciu mają zatrzymać produkcję alergenu, jednak najnowszym odkryciem wzbudzającym szczególne zainteresowanie jest neutralizacja Fel d1 w ślinie, sierści i naskórku kota, dzięki zastosowaniu diety opartej na pokarmach zawierających przeciwciała IgY anti-Fel d 1.
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/all.14013?af=R
Astma jest jednym z najczęstszych schorzeń współistniejących z ciążą. Choroba ta ma wpływ na przebieg ciąży, ale ciąża może też wpływać na objawy astmy.
Niniejsze informacje opracowano w celu omówienia możliwych zmian oraz odpowiedniego postępowania.
Niniejszy materiał informacyjny stanowi próbę wyjaśnienia wzrastającego występowania astmy i nadreaktywności oskrzeli u sportowców wyczynowych, a także przedstawia informacje na temat zalecanych sposobów leczenia i przepisów regulujących kwestię badań.
Poniższe informacje pomogą Ci lepiej zrozumieć zjawisko bezdechu we śnie, wyjaśnią, na czym on polega i co go powoduje. Znajdziesz tu też opis jego oznak i symptomów, a także sposoby diagnozowania, zapobiegania i leczenia.
Papierosy elektroniczne, zwane potocznie e-papierosami, są urządzeniami, które umożliwiają wdychanie nikotyny. Ponieważ produkty te są stosunkowo nowe, do tej pory przeprowadzono ograniczoną liczbę długoterminowych badań, oceniających ich korzyści i zagrożenia. Niniejsza ulotka informacyjna wyjaśnia, czym są papierosy elektroniczne, jak się z nich korzysta i dlaczego obecnie trwa debata na temat ich stosowania.
50 proc. leków dostępnych w internecie jest sfałszowanych, a z leków na receptę sprzedawanych nielegalnie w internecie 96 proc. to fałszywki – powiedział w poniedziałek główny inspektor farmaceutyczny Łukasz Pietrzak. Dodał, że kupowanie leków w sieci jest "igraniem ze śmiercią".
SCIT alergoidem roztoczowym zapobiega astmie i ogranicza konieczność stosowania leków objawowych
25.03.2020
Real-world evidence of subcutaneous allergoid immunotherapy in house dust mite-induced allergic rhinitis and asthma
Jutel M. i wsp. Allergy. 2020 Feb 20. doi: 10.1111/all.14240.
Skróty
ANN – alergiczny nieżyt nosa, CI – przedział ufności, OR – iloraz szans, SCIT – podskórna swoista immunoterapia alergenowa
Badanie opublikowane w czasopiśmie „Allergy” przeprowadzono w celu analizy skuteczności podskórnej swoistej immunoterapii alergenowej (SCIT) z zastosowaniem wyciągów alergoidowych roztoczy w leczeniu alergicznego nieżytu nosa (ANN) i/lub astmy wywołanych przez roztocza kurzu domowego.
W tej retrospektywnej analizie kohortowej typu real-life wykorzystano dane pochodzące z niemieckiej bazy zawierającej informacje na temat wystawianych recept. Dane dotyczące pacjentów, którzy otrzymali w 2 kolejnych sezonach co najmniej 2 recepty na preparaty alergoidowe roztoczy, porównano z danymi pacjentów z grupy kontrolnej, którym w 2 kolejnych sezonach wystawiono co najmniej 3 recepty jedynie na leki objawowe stosowane w leczeniu ANN.
Punkty końcowe badania obejmowały: progresję ANN i astmy oceniane na podstawie zużycia leków objawowych, zapadalność na astmę i stopień przestrzegania zaleceń dotyczących terapii. W celu oszacowania efektów SCIT w analizie statystycznej zastosowano model regresji wieloczynnikowej, z uwzględnieniem zmiennych zakłócających.
W badaniu przeanalizowano dane pochodzące od 2350 pacjentów przyjmujących w ramach SCIT alergoidowy preparat roztoczowy oraz od 64 740 pacjentów z grupy kontrolnej leczonych jedynie objawowo. Po 6 latach obserwacji pacjenci leczeni preparatem alergoidowym, w porównaniu z grupą kontrolną, wymagali znacząco mniejszej liczby recept na leki objawowe stosowane w leczeniu ANN (o 59,7% (95% CI: 55,3–63,7%, p <0,001) oraz na leki przeciwastmatyczne (o 10,8% (95% CI: 2,2–18,6, p=0,015). Ryzyko rozwoju astmy w grupie, w której stosowano SCIT preparatem alergoidowym roztoczy, było o 19% niższe niż w grupie kontrolnej (OR=0,81; 95% CI: 0,70–0,95, p=0,008). Przestrzeganie zaleceń przez pacjentów leczonych SCIT wynosiło 63,8% na koniec 2. roku i 38,6% na koniec 3. roku leczenia.
Wnioski
Każdego roku z powodu palenia tytoniu znika z mapy Polski małe miasteczko!
Z czego się składa dym tytoniowy?
Dym tytoniowy jest złożoną mieszaniną około 1000 substancji chemicznych. Wiele z nich to silne trucizny, które mogą bezpośrednio działać na komórki błony śluzowej oskrzeli oraz przedostawać się do krwi, docierając do wielu narządów. Trucizny te szkodliwie oddziałują na komórki wyścielające naczynia krwionośne, czyli komórki śródbłonka.
Każdego roku palenie tytoniu przyczynia się do dziesiątków tysięcy zgonów. Obrazowo można powiedzieć, że z powodu palenia tytoniu co roku znika z mapy Polski małe miasteczko! Narażenie na dym tytoniowy znacznie zwiększa ryzyko rozwoju raka płuc, raka krtani, a w nieco mniejszym stopniu także innych nowotworów, np. raka pęcherza moczowego. Ocenia się, że aż 9 na 10 przypadków raka płuc jest skutkiem palenia tytoniu.
Palenie tytoniu zwiększa również ryzyko zawału serca i udaru mózgu, chorób spowodowanych miażdżycą naczyń. Miażdżyca obejmuje nie tylko naczynia odżywiające serce (tzw. naczynia wieńcowe), ale także większość tętnic w naszym organizmie. Z powodu zmian zachodzących w ścianach naczyń, miażdżyca powoduje stopniowe zwężenie ich światła. Naczynie zwężone przez zmiany miażdżycowe może ulec nagłemu zamknięciu (np. wskutek krzepnięcia krwi w zwężonej części naczynia), zamykając dopływ krwi do części serca (zawał serca) albo mózgu (udar mózgu).
Pamiętaj!
Szkodliwe jest również wdychanie dymu tytoniowego z papierosów palonych przez inne osoby, czyli tzw. bierne palenie.
Dlaczego chorzy na astmę są szczególnie wrażliwi na dym tytoniowy?
Wszystkie niebezpieczeństwa wynikające z czynnego czy biernego palenia dotyczą także chorych na astmę. W ich przypadku zagrożenia są jednak większe. Oskrzela chorych na astmę są bardzo wrażliwe na szkodliwe działanie dymu tytoniowego. Nabłonek wyścielający oskrzela chorych jest często uszkodzony i odsłania głębsze warstwy ściany oskrzeli. W wyniku tego są one bardziej wrażliwe na czynniki drażniące niż oskrzela osoby zdrowej. Bodziec, który nie wpływa istotnie na oskrzela osoby zdrowej, może spowodować znaczny skurcz oskrzeli u chorego na astmę. Taki chory, paląc tytoń, cały czas wdycha substancje działające drażniąco. Dym dodatkowo zwiększa nadreaktywność oskrzeli, dlatego szkodliwe czynniki częściej powodują skurcz oskrzeli.
Dym tytoniowy wpływa również na przerost gruczołów w ścianie oskrzeli, który powoduje zwiększenie grubości ściany oskrzeli i zmniejszenie ich światła, w części odpowiadając za rozwój nieodwracalnej obturacji dróg oddechowych. Zwiększone wydzielanie śluzu dodatkowo utrudnia przepływ powietrza oraz zwiększa ryzyko zakażeń dróg oddechowych. Podsumowując, palenie tytoniu pogarsza kontrolę astmy, nasila jej objawy i sprawia, że intensywność leczenia niezbędna do opanowania objawów musi wzrosnąć.
Pamiętaj!
Narażenie na dym tytoniowy jest bezwzględnie przeciwwskazane u chorych na astmę. Jeśli chorujesz na astmę i palisz papierosy, musisz koniecznie zerwać z nałogiem. Oto kilka prostych porad, które to ułatwią:
Należy pamiętać, że także bierne narażenie na dym tytoniowy (tzw. bierne palenie) pogarsza przebieg astmy, dlatego powyższe zalecenia dotyczą również domowników chorego na astmę.
Omówienie artykułu: House dust mite allergen avoidance strategies for the treatment of allergic asthma: A hypothesis-generating meta-analysis
Van Boven F.E. i wsp
World Allergy Organ J. 2024 Jun 11;17(6):100919.
Skróty: ACQ (asthma control questionnaire) – kwestionariusz kontroli astmy, AQLQ (asthma quality of life questionnaire) – kwestionariusz jakości życia z astmą, ASS (asthma symptom scores) – skala oceny objawów astmy, CI (confidence interval) – przedział ufności, FeNO(fractionated exhaled NO) – stężenie tlenku azotu w powietrzu wydychanym, FEV1 (forced expiratory volume in 1 second) – natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa, PC20(provocative concentration) – stężenie wywołujące, RR (relative risk) – ryzyko względne
Przed 16 laty opublikowano przegląd systematyczny poświęcony skuteczności różnych strategii unikania alergenów roztoczy kurzu domowego w leczeniu astmy alergicznej. Od tego czasu ukazały się wyniki szeregu nowych badań poświęconych temu zagadnieniu.
Autorzy metaanalizy, której wyniki przedstawiono w „Journal of World Allergy Organization”, postanowili w swojej analizie uwzględnić badania analizowane we wcześniejszym przeglądzie oraz opublikowane w ostatnich latach. W metaanalizie uwzględnili oni dane dotyczące objawów astmy (ASS), stopnia kontroli tej choroby (ACQ), jakości życia z astmą (AQLQ), liczby pacjentów z poprawą kontroli astmy, stosowania leków przeciwastmatycznych, oznaczeń FEV1, PC20 i FeNO.
W analizie końcowej uwzględniono 35 badań z udziałem 2419 pacjentów. Przeprowadzając metaanalizę, stwierdzono, że jednoczesne zastosowanie różnych metod zwalczania roztoczy kurzu domowego (tab. 1) w sypialni wiązało się z większym prawdopodobieństwem uzyskania poprawy kontroli astmy (RR 3,39, 95% CI 1,04 do 11,04, P = 0,04).
Wykazano także, że stosowanie w godzinach nocnych oczyszczania powietrza w sypialni wiąże się ze zmniejszeniem nasilenia objawów astmy z redukcją o 0,7 punktu ASS (95% CI -1,08 do -0,32, P <0,001).
Dla innych strategii, w tym dla metod zwalczania roztoczy kurzu domowego stosowanych pojedynczo, nie wykazano istotnego statystycznie ani klinicznie wpływu na przebieg astmy.
Tabela 1. Złożone metody zwalczania roztoczy kurzu domowego uwzględnione w metaanalizie | |
|
WNIOSKI:
Czy stosowanie GKS u dziecka z epizodem obturacji w przebiegu zapalenia dolnych dróg oddechowych zwiększa ryzyko nadkażenia bakteryjnego?
15.11.2024
Odpowiedź
prof. dr hab. n. med. Henryk Mazurek
Klinika Pneumonologii i Mukowiscydozy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju
Systemowe glikokortykosteroidy (GKS) (przypis: w tabletkach lub zastrzykach) niemal 6-krotnie zwiększają ryzyko infekcji dolnych dróg oddechowych (DDO). U chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) wziewne GKS zwiększały ryzyko zapalenia płuc, a u chorych z rozstrzeniami oskrzeli – zachorowalność i śmiertelność.
Podsumowując, u dzieci z rozpoznaną astmą poprawne stosowanie wziewnych GKS kontroluje zapalenie typu Th2 i nie zwiększa ryzyka bakteryjnej infekcji DDO, w tym zapalenia płuc. Jednak niewłaściwe ich stosowanie (np. u chorych bez astmy, w zbyt dużej dawce) może sprzyjać bakteryjnym zakażeniom DDO, zwłaszcza u pacjentów z nieprawidłową wydolnością układu immunologicznego.